Poduszki prozdrowotne

Poduszka ortopedyczna jest bardzo istotnym czynnikiem ochronnym higieny pleców, ale w spełnieniu tej funkcji ważne jest idealne jej dobranie do indywidualnych potrzeb używającego.
Przy odpowiednim wyborze, lecznicze poduszki, nazywane również poduszkami anatomicznymi stanowić mogą najkorzystniejsze podparcie dla kręgów na odcinku szyjnym podczas długich godzin snu.

Decydując się na poduszkę profilowaną trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej wysokość. Osoby śpiące w pozycji bocznej o wąskich ramionach powinni nabyć poduszkę niższą niż pacjenci o ramionach bardziej postawnych. Osoby śpiące na plecach powinny korzystać z poduszek ortopedycznych B4 niższych, niż osoby śpiące na boku. W położeniu na wznak rewelacyjnie sprawdzają się poduszki z podcięciem po środku, które doskonale stabilizują pozycję głowy. Duży problem pojawia się, gdy zasypiamy na brzuchu. Jest to pozycja najmniej korzystna dla kręgów szyjnych i w tym przypadku poduszka ortopedyczna musi być kategorycznie bardziej płaska i miękka. Śpiąc w pozycji na brzuchu nie zaleca się korzystać z poduszek profilowanych, z wyłączeniem tych, które są rekomendowane dla takiej pozycji snu.

Oprócz ukształtowania i szerokości poduszki ortopedycznej niezwykle kluczowy jest typ i jakość tworzyw wykorzystanych do jej wytworzenia. Poduszki ergonomiczne tworzone są najczęściej z tworzyw termoelastycznych (kształtujących swą giętkość pod wpływem wzrostu temperatury ciała – tak zwane poduszki z pamięcią), z lateksu (materiał zebrany z soku mlecznego roślin kauczukodajnych) oraz z zwykłych pianek poliuretanowych.

I w tym momencie pojawia się problem wykonania. Niestety nie drogie poduszki rzadko wykazują się dostateczną rozciągliwością, bardzo często są zbyt twarde, i zamiast niwelować napięcia mięśniowe, powodują bóle szyi i karku.

Droższe poduszki ortopedyczne, idealnie dobrane, zapewniają mięśniom szyi i ramion odpowiedni relaks, poprawiają jakość snu, zmniejszają chrapanie i likwidują dolegliwości w obrębie szyi i barków.

Nabycie odpowiedniej poduszki anatomicznej niestety za każdym razem wiąże się z sporym wydatkiem i można uczciwie stwierdzić, że jest to ich jedyny minus.

Więcej informacji

Dodaj komentarz